skip navigation

Results

2018 Shakopee Juniors Results

Shakopee 17-1

Head Coach: Sara Kjos
Assistant Coach: Susan Michael

Northern Lights Playdate: 4th Place
Northern Lights Playdate: 13th Place
Big City Luau: 25th Place
NVC Tournament: 2nd Place
President's Day Tournament 17 Gold: 20th Place
Belle Plaine Tournament:
MSU 2 Day Tournament:
MN Select Tournament:
NL National Qualifier:

Shakopee 16-1

Head Coach

Assistant Coach

Shakopee 16-2

Co-Coach: Michelle Oas
Co-Coach: Allison Koch

MSU Tournament: 1st Place/8 Teams
President's Day Tournament 16 Silver: 34th Place
Belle Plaine Tournament:
MNL Challenge:
NCR Championships:
NL Power League Final Finish:

Shakopee 16 -3

Head Coach:  Maggie Holcomb
Assistant Coach:  Sara Holcomb

MSU Tournament:
President's Day Tournament 16 Bronze: 15th Place
MN Select Tournament:
MNL Challenge:
NL Power League Final Finish:

Shakopee 14-1

Head Coach:  Tim Jensen
​Assistant Coach:  Kourtney Johnson

MN Select Playdate: 1st Place
Winter Classic Milwaukee: 4th Place Premier Division
Big City Luau 13/14 Gold:
President's Day Tournament 14 Gold: 9th Place
NL Qualifier: 3rd in Silver- American Division
NL Power League Final Finish: 5th/56 Teams

Shakopee 14-2

​Head Coach:  Kelly Clemens
Assistant Coach:  Sandy Clemens

MN Select Playdate:1st Place
Big City Luau: 11th Place
President's Day Tourn 14 Silver Upper: 11th Place
Belle Plaine Tournament: 2nd Place
MSU 2 Day Tournament: 3rd Place
MNL Challenge:
NL Power League Final Finish: 17th 
Place 

Shakopee 14-3

​Head Coach:  Joe Tabios
​Assistant Coach:  Elizabeth McBeain

MN Select Playdate: 1st Place
President's Day Tourn 14 Silver Lower: 29th Place
St. Cloud Tournament:
MN Select Tournament:
NL Power League Final Finish: 25th Place

​Shakopee 14-4

​Head Coach: Becky Hult
​Assistant Coach:  Natalie Kaehler
Assistant Coach:  Kristina Newell

Crossfire Playdate: 2nd Place
MN Select Playdate: 1st Place
MSU Tournament: 3rd Place Gold Bracket
President's Day Tournament 14 Bronze: 8th Place
High Voltage Tournament: 3rd Place Gold Bracket
Ole Pride Tournament:
NL Power League Final Finish: 35th Place

Shakopee 14-5

Co-Coach:  McKenzie Reeder
Co-Coach:  Jadine Meyers

Crossfire Playdate: 2nd Place
MSU Tournament:
President's Day Tournament 14 Bronze: 31st Place
St. Cloud SOAR Tournament:
NL Power League Final Finish: 51st Place

Shakopee 12-1

Head Coach:  Sadie Spanton
Assistant Coach:  Shelly Sauer
Assistant Coach:  Maria Mabee

Edina Tournament: 1st Place/16 Teams
Rochester Odd Cup: 8th Place/13's Division
MNL Challenge:
Lakeville South Spring Fling: 2nd Place Gold Division
NL Power League Final Finish: 2nd Place

Shakopee 12-2

​Head Coach:  Brian Ascheman
Assistant Coach: Jess Newman

Belle Plaine Tournament:
President's Day Tournament 12 Silver: 25th Place
Lakeville Spring Fling: 3rd Place Gold Division
NL Power League Final Finish: 7th Place

Shakopee 12-3

​Head Coach: Tara Bauer
Assistant Coach: Kate Fillhouer

President's Day Tournament 12 Silver: 45th Place
Giant's VB Tournament:
Lakeville South Spring Fling: 4th Place Gold Division
NL Power League Final Finish: